FAG to najstarsze przedsiębiorstwo wchodzące w skład Schaeffler Gruppe. W 1883 roku Friedrich Fischer stworzył młyn kulowy, co umożliwiło tworzenie kulek stalowych przy pomocy szlifowania. Urządzenie to zagwarantowało większą precyzyjność przy tworzeniu produktów oraz zwiększyło zakres działania. Wydarzenie to stało się przełomowym momentem w historii przemysłu łożyskowego. Od 2001 roku firma FAG wraz z LuK oraz INA tworzą Schaeffler Gruppe, które obecne jest w wielu krajach całego świata. W 2011 roku łączny obrót wewnątrz grupy wyniósł około 10,7 miliarda euro. W Schaeffler Gruppe zatrudnionych jest ponad 76 tysięcy pracowników.
Marka FAG została zarejestrowana w 1905 roku w urzędzie patentowym w Berlinie. Od początku działalności firma FAG zajmowała się tworzeniem wysokiej jakości łożysk kulkowych. Dowodem sukcesu był rok 1911, gdy Ray Harroun w samochodzie, którego silnik był wyposażony w łożyska kulkowe FAG wygrał wyścig Indy. Na początku Pierwszej Wojny Światowej firma FAG zatrudniała niemal 1000 pracowników. W 1936 roku otworzono pierwszy zakład produkcyjny poza granicami Niemiec – w miejscowości Wolverhampton w Anglii. Widmo Drugiej Wojny Światowej sprawiło jednak, że FAG nie zdecydował się na niezwłoczne rozpoczęcie produkcji. W 1949 roku wszelkie zakłady są doszczętnie zniszczone – koniec firmy wydaje się być nieunikniony. W 1954 roku koncern podnosi się otwierając fabrykę w Kanadzie. W 1960 roku otwarto fabrykę FAG w Brazylii. W 1983 roku FAG przekształca się w spółkę akcyjną. W tym samym roku huczne obchodzone jest stulecie produkcji przemysłowej z łożyskiem tocznym. W 1990 roku FAG nabywa firmę Barden Corporation – amerykańskiego producenta łożysk zabezpieczając sobie tym samym wiodącą pozycję na rynku północno-amerykańskim. W 2000 roku słynne londyńskie Millenium Wheel znane również jako London Eye zostało wyposażone w łożyska FAG. Rok później FAG wraz z LuK oraz INA tworzą Schaeffler Gruppe stając się tym samym drugim na świecie producentem łożysk tocznych.
Części FAG znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym. Łożyska FAG obecne są od skomplikowanych i kosztownych budowli jak choćby wspomniane London Eye po urządzenia codziennego użytku. Schaeffler Gruppe posiada 63 zakłady produkcyjne co umożliwia produkcję na niezwykle szeroką skalę. Łożyska koła oraz piasty koła FAG są uznawane za produkty o wyjątkowej jakości czego dowodem jest wiele wyróżnień oraz certyfikatów jakościowych.
Kalendarium:
|
Główne linie produktowe:
|