Układ Chłodzenia i Ogrzewania

informacja

 

 

 Układ Chłodzenia i Ogrzewania


O układzie chłodzenia i ogrzewania

Układ chłodzenia, jak sama nazwa wskazuje, służy do zmniejszania temperatury poszczególnych części samochodu. Na układ ten składają się liczne komponenty, takie jak chłodnice wody, chłodnice powietrza, intercoolery, wentylatory czy termostaty. Jak wiadomo, wraz z pracą silnika powstaje ciepło, a zadaniem tychże elementów jest zapobieżenie wzrostu temperatury ponad dopuszczalną wartość maksymalną (150 stopni Celsjusza). Układ ogrzewania natomiast to w większości przypadków po prostu klimatyzacja, której zadaniem jest utrzymywanie pożądanej temperatury w kabinie samochodu. Układ ten składa się z wielu części (kompresory, skraplacze, osuszacze etc.) i bardzo ważne jest jego regularne serwisowanie – łącznie z wymianą wadliwych podzespołów.

 

Termostat

Jednym z podstawowych elementów układu chłodzenia jest termostat. O znaczeniu poprawnego funkcjonowania tej właśnie części doskonale świadczy fakt, iż w razie jej awarii prawidłowe chłodzenie silnika staje się zwyczajnie niemożliwe.

Termostaty nie należą do szczególnie skomplikowanych urządzeń. Stosuje się je nie tylko w samochodach, ale również w bardzo wielu sprzętach AGD, jak chociażby pralki czy żelazka. Termostat jest w rzeczywistości prostej konstrukcji mieszkiem wykonanym z mosiężnej blachy i wyposażonym w zawór grzybkowy. Niektóre modele samochodów wyposażone są w termostaty zawierające dodatkowo wosk, miedź, grafit lub aluminium.

 

Działanie termostatu

Działanie termostatu w najprostszy sposób można określić jako kierowanie przepływem płynu w układzie chłodniczym. W przypadku, gdy płyn ten (najczęściej jest nim alkohol etylowy wymieszany z wodą destylowaną) posiada niską temperaturę, zamknięty termostat przesyła go na tzw. krótki obieg – przez blok silnika, jego głowicę, termostat i z powrotem. Jeśli temperatura płynu osiągnie poziom 95ºC, termostat otwiera zawór grzybkowy i przekierowuje ciecz chłodzącą do chłodnicy. Płyn będzie tam trafiał tak długo, dopóki jego temperatura nie spadnie do ok. 20ºC.

Aby termostat zachował prawidłowe funkcjonowanie układu chłodzenia, nie tylko nie może się zacinać, ale musi też być w pełni drożny i wolny od zanieczyszczeń, które odpowiadają za zatykanie otworu odpowietrzającego oraz pojawianie się w urządzeniu pęcherzyków powietrza.

 

Intercooler

Chłodnice powietrza zwane intercoolerami, mają za zadanie zwiększanie sprawności systemu w samochodach, których silniki wykorzystują efekt doładowania powietrza. W silnikach takich powietrze zostaje sprężone za pomocą turbosprężarki lub kompresora, a co za tym idzie, jego temperatura wzrasta, a gęstość maleje. Ponieważ powietrze o mniejszej gęstości oznacza mniejszą masę ładunku dostarczanego do komory spalania, musi być ono odpowiednio chłodzone.

Intercooler chłodząc powietrze rozgrzane przez proces sprężania oraz przez kontakt z rozgrzanymi elementami turbosprężarki, umożliwia spalanie większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej, tym samym wpływając na zwiększenie mocy silnika.

 

Budowa i działanie intercoolera

Intercoolery swoją konstrukcją bardzo przypominają standardowe chłodnice płynu. Podstawową różnicą, wpływającą na ich konstrukcję jest fakt, iż w intercoolerach zamiast płynu, mamy do czynienia z powietrzem. Chłodzenie powietrza przez intercoolery odbywa się z wykorzystaniem pędu wywołanego przez poruszający się samochód. W celu osiągnięcia lepszych rezultatów chłodzenia, możliwie jest zastosowania w systemie chłodzącym wentylatorów lub natrysków wody czy podtlenku azotu. W samochodach, w których zastosowano najdroższe rozwiązania techniczne, można spotkać się z użyciem intercoolerów wodnych.

 

Oferta

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy ofertę na główne elementy układu chłodzenia i układu ogrzewania, jak również na mniej popularne części, których nie znajdziecie nigdzie indziej, np.:

 

Układ chłodzenia – pozostałe części:

 

Ogrzewanie – pozostałe:

 

Klimatyzacja – pozostałe części:

 

Powrót do strony głównej

 

Kup część

Wybierz swój samochód

Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl