Filtry i części serwisowe

Filtry kabinowe

Filtry kabinowe

Filtry oleju

Filtry oleju

Filtry paliwa

Filtry paliwa

Filtry powietrza

Filtry powietrza

Filtry hydrauliczne

Filtry hydrauliczne

Filtry płynu chłodzącego

Filtry płynu chłodzącego

Zestawy filtrów

Zestawy filtrów

 

O filtrach samochodowych

 

Każde auto musi być regularnie serwisowane, aby funkcjonowało poprawnie i było bezpieczne. W tym celu należy na bieżąco wymieniać części eksploatacyjne. Należą do nich chociażby filtry, rozrząd, świece zapłonowe czy tarcze i klocki hamulcowe. Rozrząd, jako układ, steruje napełnianiem i opróżnianiem komory spalania. Zerwanie paska rozrządu w wielu przypadkach oznacza całkowite zepsucie silnika bez możliwości jego naprawy. Świece zapłonowe natomiast odpowiadają za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Z kolei dzięki pracy filtrów powietrza, oleju, silnika i kabinowych możliwe jest poprawne funkcjonowanie silnika (smarowanie, zasilanie powietrzem etc.), układu zasilania paliwem i szeregu innych elementów auta. Wszystkie wyróżnione przez nas części są bardzo ważne i łączy ich jedno – należy je regularnie wymieniać. Jeśli będziemy o tym pamiętać, samochód z pewnością nam się odwdzięczy.

 

Filtry powietrza

Samochodowe filtry powietrza spełniają dwojaką rolę – oczyszczają z drobinek pyłu powietrze trafiające do silnika i tym samym chronią ten element pojazdu przed uszkodzeniem, a także blokują dostęp do kabiny pasażerskiej zarówno wspomnianym pyłom, jak i szkodliwym substancjom gazowym. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, iż filtry powietrza chronią samochód oraz podróżujących w nim ludzi.

Wprawdzie na cały proces filtracyjny wpływ mają nie tylko same filtry, ale również ich obudowa oraz sposób jego lokalizacji, jednak to one właśnie pełnią w nim kluczową rolę. To właśnie filtry wykonują większość pracy w całym systemie oczyszczania powietrza – powietrza, które zwłaszcza w miastach, na głównych trasach lub nieasfaltowanych drogach zanieczyszczone jest całą masą mikroskopijnych drobin. Warto pamiętać, że największe zapylenie w wymienionych miejscach utrzymuje się na poziomie ok. 0,5 metra, czyli dokładnie na tej wysokości, na której umieszczone są w większości aut osobowych otwory służące do zasysania powietrza.

 

Filtry kabinowe

Filtr kabinowy należy do grupy samochodowych części eksploatacyjnych, czyli takich, które wymagają częstego i starannego serwisowania. Podstawowym zadaniem filtra kabinowego jest filtrowanie z wszelkich zanieczyszczeń (stałych i gazowych) powietrza dostającego się z zewnątrz do kabiny pojazdu. Zanieczyszczenie ta wyłapywane są najczęściej przez trzy (rzadziej przez cztery) warstwy filtr:
  • warstwa pierwsza blokuje dostęp drobinom o największej średnicy;
  • warstwa druga to warstwa higroskopijna, naładowana elektrostatycznie, dzięki czemu jest w stanie wyłapywać drobniejsze pyłki i bakterie;
  • warstwa trzecia spełnia zadanie stabilizacyjne dla całego filtra.

 

Filtry oleju

Jednym z podstawowych przykazań serwisanta jest wymiana filtru oleju zawsze, gdy wymieniany jest olej. Zadaniem filtru oleju jest oczyszczanie oleju trafiającego do filtra z miski olejowej (po wstępnym oczyszczeniu go przez sitko na tzw. smoku) i będącego w drodze do silnika. Jakiekolwiek drobinki, nie tylko piasek, ale nawet pozornie nieszkodliwe włókna syntetyczne lub tworzywa sztuczne, które przejdą przez niesprawny filtr, doprowadzają do stopniowego niszczenia silnika i skracają jego żywotność. Dlatego też tak ważne jest, aby filtr oleju był wymieniany często i regularnie.

Kup część

Wybierz swój samochód

Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl