Nadwozie i Układ wydechowy

informacja

 

 

 Nadwozie i Układ wydechowy

 

O Nadwoziu i układzie wydechowym

Części nadwozia są niezwykle narażone na wszelkiego rodzaju usterki mechaniczne podczas stłuczek, kolizji drogowych itd. Są one istotnie nie tylko ze względów estetycznych, ale również i bezpieczeństwa. Warto tu wymienić chociażby zderzaki, błotniki i reflektory. Z kolei funkcją układu wydechowego jest odprowadzenie spalin z silnika samochodu oraz wygłuszenie hałasu powodowanego przez jednostkę napędową. W dzisiejszych czasach układ ten odpowiada również za oczyszczanie spalin, które po opuszczeniu kolektora wydechowego trafiają do katalizatora. Eksperci zalecają wybieranie takich produktów, które charakteryzują się najwyższą jakością i są w stanie zapewnić minimalne opory przepływu, długi czas eksploatacji i niskie koszty produkcji

 

Światła samochodowe

Dobre światła samochodowe to podstawa. Mało kto pamięta o tym, że światła mają ogromny wpływ na drogę hamowania, zwłaszcza w warunkach nocnych. Nocna jazda wiąże się z ryzykiem powodowanym słabszą widocznością i zmniejszonymi możliwościami ludzkiego oka. Słabsze widzenie to wolniejszy czas reakcji, który uruchomiony może zostać dopiero w momencie, w którym dostrzeżemy przeszkodę na drodze. Często oznacza to, że przy słabych światłach i dużej prędkości samochodu zwyczajnie nie jesteśmy w stanie zareagować. Nim nasz mózg przetworzy obraz, wyda polecenie reakcji i nim ta nastąpi, samochód zderzy się z przeszkodą bez najmniejszych śladów hamowania.

 

Ustawienie świateł samochodowych

Światła samochodowe, a dokładniej ich niewłaściwe ustawienie, zalicza się do najczęstszych przyczyn wypadków, do których dochodzi po zapadnięciu zmroku. Ponieważ nocą ilość wypadków wzrasta kilkukrotnie, łatwo oszacować, jak tragiczne żniwo zbiera zła regulacja świateł w samochodzie.

Kontrola ustawienia przednich świateł należy do podstawowych elementów każdego badania technicznego samochodu. Nieprawidłowe ustawienie świateł skutkuje zwykle niedoświetleniem drogi lub oślepianiem pozostałych uczestników ruchu drogowego. Podczas badania mechanik powinien również dokonać sprawdzenia kąta przewyższenia, czyli różnicy pomiędzy maksymalną i minimalną wysokością świecenia świateł. Wartość ta z reguły umieszczana jest na wewnętrznej lub górnej części obudowy reflektora, a jej znajomość stanowi warunek konieczny do poprawnego ustawienia spektrofotometru.

 

Układ wydechowy i jego awarie

Układ wydechowy dla wielu użytkowników aut stanowi tak oczywistą i prostą, a jednocześnie na tyle dobrze ukrytą część samochodu, iż nie poświęcają jej praktycznie żadnej uwagi. Tymczasem układ wydechowy nie tylko jest nieustanie poddawany działaniom czynników korodujących, ale i jego obserwacja może dostarczyć niezwykle ciekawych informacji o stanie pojazdu.

Tak jest na przykład z kolorem spalin wydobywających się z rury wydechowej. W przypadku sprawnie działających pojazdów, spaliny powinny być bezbarwne. Jeśli jednak są zabarwione, może to świadczyć o określonych problemach:

  • Biały – jeśli ta barwa spalin utrzymuje się jedynie przez chwilę po uruchomieniu silnika, oznacza to, że jest ona spowodowana parą wodną zgromadzoną w układzie wydechowym i nie ma się czym martwić. Jeśli biała barwa utrzymuje się ciągle, należy zacząć podejrzewać uszkodzenie uszczelki pod głowicą lub samej głowicy.
  • Niebieski – kolor ten oznacza, że silnik spala olej przedostający się do komór, co może być wywołane uszkodzeniem pierścieni tłokowych lub gładzi cylindrów. Niebieski kolor spalin może także oznaczać awarię turbosprężarki bądź wyeksploatowanie uszczelniaczy zaworów.
  • Czarny – spaliny w kolorze czarnym zapowiadają rozregulowanie lub wręcz awarię układu wtryskowego.
  • Szary – spaliny w tym kolorze oznaczają zazwyczaj uszkodzenie czujnika temperatury.

 

Oferta

Nadwozie - pozostałe

 

Układ Wydechowy - pozostałe

 

Powrót do strony głównej

Kup część

Wybierz swój samochód

Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl