Poradnik

Zaparowane szyby w samochodzie - jak to naprawić?

21-11-2016

Zima i jesień to okres, kiedy szyby w samochodzie parują znacznie szybciej niż podczas cieplejszych pór roku. Podstawowa przyczyna to przede wszystkim duże wahania temperatur i większa wilgotność. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą uniknąć męczącego problemu zaparowanych szyb.

Zaparowane szyby w samochodzie - jak to naprawić?Na początek uwaga: Pamiętajmy, że zaparowane szyby w samochodzie skutkują gorszą widocznością podczas jazdy, co w niektórych przypadkach może okazać się bardzo niebezpieczne. Nie zapominajmy, że jadąc w takich warunkach narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, lecz także innych uczestników ruchu drogowego.

Kiedy sprawdzałeś stan filtra kabinowego?

Przyczyn parowania szyb kierowcy doszukują się zwykle w warunkach atmosferycznych. Bardzo istotna jest natomiast także kondycja techniczna samochodu, a w szczególności filtra kabinowego. Jeżeli jest on stary i zapchany, to nie będzie należycie spełniał swoich funkcji. Wówczas do kabiny auta łatwiej będzie przenikać wilgoć. Dlatego to ważne, by przed okresem jesienno-zimowym sprawdzić stan filtra kabinowego.

Uwaga: Prócz filtra kabinowego warto mieć także na uwadze radiator nagrzewnicy oraz zaleca się skontrolować stan gumowych uszczelek w drzwiach i bagażniku. Dobrze jest je zakonserwować, bowiem wszelkie pęknięcia będą tworzyć drobne szczeliny, przez które do auta będzie przedostawać się wilgoć.

Jak pozbyć się z auta wilgoci?

Podstawowy krok w walce z zaparowanymi szybami, to pozbycie się wilgoci z samochodu. Pamiętajmy, że wilgoć gromadzi się łatwo, gdy auto jest np. brudne i gdy nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Warto więc zadbać o porządek kabiny pasażerskiej – regularnie odkurzać i wietrzyć. Jeżeli samochód trzymamy w garażu, na czas postoju zaleca się lekkie uchylenie szyby, co zapewni lepszy przepływ powietrza.

Na czas jesieni i zimy warto zaopatrzyć się także w gumowe wykładziny, które nie będą chłonąc wilgoci jak ich materiałowe odpowiedniki. Bardzo ważne jest jednak, by nie miały one dziur oraz by nagromadzoną wodę  wylewać po zakończeniu jazdy.

Wiesz, że klimatyzacja pomaga?

Jeżeli posiadasz samochód wyposażony w system klimatyzacji, pamiętaj, że jesień i zima to także czas, kiedy należy jej używać. Mało tego, po uruchomieniu układu klimatyzacji wilgotne powietrze zacznie być osuszane, co maksymalnie niweluje zjawisko parujących szyb. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio ustawić nawiewy.

Na koniec ciekawostka. Być może niektórzy z Was wiedzą, że na rynku motoryzacyjnym można kupić wszelkiego rodzaju pochłaniacze wilgoci, które umieszcza się w okolicach szyby. Pozostawia się je w aucie na czas postoju. Dla tych, którzy ich nie stosowali  – to także całkiem dobry sposób walki z zaparowanymi szybami.


Podziel się:
    
    

Kup część

Wybierz swój samochód

Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl