Sprawdzanie stanu tarcz i klocków hamulcowych to podstawowa czynność diagnostyczna, której dokonuje się na każdym przeglądzie auta. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem od sprawności układu hamulcowego zależy bezpieczeństwo kierowcy. Wymiana tarczy hamulcowej najczęściej jest spowodowana zużyciem, warto więc nauczyć się robić to samodzielnie. Jak to zrobić? Co należy brać pod uwagę? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Pewnie część z czytelników motocentrum.pl dobrze wie, jak pracuje układ zapłonowy w samochodzie. Jego główną funkcją jest rozpoczynanie spalania paliwa i powietrza w cylindrach silnika, odbywa się to według określonej kolejności (bierze się to z położenia poszczególnego tłoka w danym cylindrze). W dzisiejszych czasach układ zapłonowy sterowany jest elektronicznie i montuje się go w jednostkach napędowych z zapłonem iskrowym.
Każdy z kierowców zna przeznaczenie chłodnicy – wykorzystuje się ją w celu chłodzenia silnika samochodowego, i działa na zasadzie wymiennika ciepła. Część ta pełni więc bardzo ważną funkcję, warto zatem przyjrzeć się jej bliżej. W tym artykule opiszemy jej budowę, sposób działania a także ewentualne usterki dotykające chłodnicy samochodowej.
Jak większość z nas wie, sprzęgło w każdym aucie zbudowane jest z trzech, podstawowych elementów: tarczy sprzęgła, docisku oraz łożyska. Jeśli analizujemy budowę sprzęgła z zewnątrz, możemy dojść do wniosku, że jest ono dosyć prostym podzespołem. Tymczasem, doświadczenia mechaników i użytkowników aut pokazują, że dosyć często musimy zmagać się z przeróżnymi awariami sprzęgła lub jego części składowych. Co więcej, usterka sprzęgła wynika zazwyczaj z niewłaściwego użytkowania.
Chyba każdy z nas, kierowców, zdaje sobie sprawę jak ważne w każdym aucie jest zawieszenie. To właśnie od tego systemu zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także komfort i wygoda podróżowania. W tej publikacji skupimy się na podstawowych elementach zawieszenia i postaramy się je dokładnie opisać, nie zapominając o najczęstszych usterkach, trapiących te części.