Poradnik

Jak zadbać o wycieraczki zimą?

14-01-2016

Zima bez wątpienia nie należy do mile widzianych pór roku, przynajmniej nie przez kierowców. Okres niskich temperatur to dosyć poważny sprawdzian dla samochodu. Jednym z elementów szczególnie narażonych na zimowe niedogodności są wycieraczki. Niewłaściwa eksploatacja może doprowadzić do ich szybszego zużycia i przyczynić się do uszkodzenia szyby.

Kiedy przednia szyba jest niemal nieustannie zabrudzona, to właśnie dwa gumowe pióra wycieraczek mają zapewnić kierowcy optymalną widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim po zmroku, gdy nawet niewielkie zabrudzenia mogą znacznie utrudnić jazdę.

Jak zadbać o wycieraczki zimą?Niebezpieczeństwo i brak komfortu

Jazda w deszczu i zimowej plusze, kiedy pióra wycieraczek nie pracują prawidłowo - popiskują i nieskutecznie odprowadzają zanieczyszczenia z szyby, okazuje się niezwykle męcząca i nieprzyjemna. Dlatego specjaliści zalecają wymianę piór wycieraczek przynajmniej raz w roku i to najlepiej właśnie przed sezonem jesienno-zimowym. Pióra wycieraczek są tanie, a ich właściwa praca nieoceniona. Trzeba się jednak uczulić, że wymiana wycieraczek na nowe to nie wszystko, bowiem kiepskie warunki atmosferyczne mogą znacznie utrudnić pracę gumowych piór. Na niskie temperatury narażone jest przede wszystkim żądło tj. element, który przylega do szyby i może zostać w łatwy sposób uszkodzony. Jak zadbać o to, by nowy komplet wycieraczek skutecznie oczyszczał przednią szybę i nie ulegał awariom?

Uwaga na niskie temperatury

Mieszkańcy miast zwykle trzymają samochód na zewnątrz. Z tego względu w przypadku ujemnych temperatur pióra wycieraczek mogą przymarznąć do szyby. Zwykle naturalnym odruchem kierowcy jest ich oderwanie, co stanowi pierwszy krok do wyszczerbienia żądła. Krótko mówiąc nie wolno tego robić. Kiepskim pomysłem, którego także należy unikać jest próba ich uruchomienia, która może skoczyć się uszkodzeniem całego mechanizmu wycieraczek. Najlepszym wyjściem będzie natomiast zaopatrzenie się w odmrażać do szyb. To niedrogie, a wydajne i skuteczne rozwiązanie. Wystarczy spryskać szybę oraz wycieraczki i poczekać około minuty.

Nie używaj wycieraczek w celu skrobania szyby

Kierowcy! Pamiętajcie, że pióra wycieraczek w żadnym wypadku nie powinny zastąpić skrobaczki do szyb. Jeżeli na powierzchni szyby zgromadziła się warstwa szronu lub lodu to w żadnym wypadku nie uruchamiamy wycieraczek. Zaledwie kilka ruchów wycieraczki po chropowatej powierzchni uszkodzi pióra i sprawi, że przestaną one skutecznie odprowadzać wodę. Jeżeli szyba pokryta jest lodem trzeba skorzystać z odmrażacza lub użyć skrobaczki.

Zadbaj o czystość szyby

W okresie zimowym na przedniej szybie cały czas gromadzi się piach i sól. Należy mieć świadomość tego, że są to niezwykle szkodliwe substancje zarówno dla wycieraczek, jak i dla samej szyby. Dlatego zaleca się częste spryskiwanie szyby w celu usunięcia wszelkiego brudu. Zanieczyszczenia zgromadzone na piórach mogą rysować szybę i utrudniać pracę wycieraczkom, a nawet je uszkodzić. Pamiętając o tych prostych czynnościach, z pewnością wydłużycie okres efektywnej pracy wycieraczek i zapewnicie sobie optymalną widoczność przez całą zimę.


Podziel się:
    
    

Kup część

Wybierz swój samochód

Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl