Poradnik

Istotne zadania oleju silnikowego

07-08-2015

Zadaniem oleju silnikowego jest odpowiednia ochrona przed zatarciem ruchomych części jednostki napędowej, takich jak wałek rozrządu, tłoki, wał korbowy, a nawet turbosprężarka. Mało który kierowca ma świadomość tego, że to nie wszystko. Środek smarny spełnia także kilka innych, bardzo istotnych funkcji.

O tym, że w silniku spalinowym musi być olej wiedzą wszyscy, nie tylko kierowca. Jakie funkcje spełnia olej silnikowy w samochodzie?

Pięć podstawowych funkcji oleju silnikowego


Smarowanie części trących to podstawowa funkcja oleju smarującego silnik samochodowy. Oprócz tego olej silnikowy pozwala odprowadzać ciepło, które wydziela się w układzie korbowym silnika i częściowo z tłoków oraz głowicy.

Eksperci sklepu motoryzacyjnego MotoCentrum.pl sugerują, że dobrej jakości olej silnikowy powinien łączyć w sobie pięć bardzo istotnych funkcji – smarowanie, mycie, uszczelnianie, chłodzenie i przeciwdziałanie korozji. Pamiętajcie, że wraz z postępującym przebiegiem samochodu dochodzi do stopniowej utraty tych właściwości, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta samochodu co do częstotliwości wymiany oleju.

Istotne zadania oleju silnikowego

Olej silnikowy zwiększa żywotność silnika


Silnik to najbardziej istotny element samochodu. Chcąc maksymalnie wydłużyć trwałość jednostki napędowej w samochodzie warto regularnie wymieniać olej silnikowy. Lepsza jakość smarowania pozwoli ograniczyć tarcie pomiędzy elementami silnika, wydłużając tym samym trwałość podzespołów w całym układzie.

Poziom oleju w silniku


Regularna kontrola poziomu oleju silnikowego to podstawowy obowiązek eksploatacyjny każdego użytkownika samochodu. Stosowną informację można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Warto zaznaczyć, że poziom oleju nie może być ani za niski, ani za wysoki.

W celu sprawdzania poziomu oleju służy tzw. bagnet, który znajduje się pod maską, zwykle w łatwo dostępnym miejscu. Czytelna podziałka informuje, jaki jest faktyczny poziom oleju. Gdy jest go zbyt mało – ubytek trzeba uzupełnić, a następnie poszukać źródła wycieku. Mało kto ma świadomość tego, że zbyt wysoki poziom oleju może mieć dużo groźniejsze skutki.

Czym grozi zbyt wysoki poziom oleju w silniku?


Jednostki napędowe bardzo źle znoszą pracę ze zbyt wysokim poziomem oleju. Szybko da się zauważyć, że z rury wydechowej wydobywa się zbyt duża ilość dymu o charakterystycznej, błękitnej barwie. Świadczy to o przedostawaniu się oleju do komory spalania. W efekcie takiego zjawiska silnik może ulec poważnej awarii. Zbyt wysoki poziom oleju znacznie podnosi także ciśnienie w jednostce, co będzie się wiązać z narażaniem pracy uszczelniaczy.

Regularna kontrola kluczem do sprawnego silnika


Sugerujemy wyrobić sobie nawyk okresowego sprawdzania poziomu oleju. Prosta czynność, która zajmuje maksymalnie dwie minuty. Warto zaznaczyć, że wiele współczesnych jednostek napędowych posiada tendencję do nadmiernego spalania oleju – znane są przypadki silników, które zużywają nawet litr oleju na 1000 kilometrów. Dlatego tak istotna jest regularna kontrola stanu oleju silnikowego. 

Autor: Patryk Wiśniewski, motocentrum.pl


Podziel się:
    
    

Kup część

Wybierz swój samochód

Zamów części 801 000 184
22 266 88 60
Poczta elektroniczna
MotoCentrum.pl to sklep z częściami samochodowymi z wieloletnim stażem na rynku. W ofercie znajdziecie Państwo tanie akcesoria oraz auto części znanych i cenionych producentów. Bogata baza marek samochodowych.
Copyright © 2009-2017 MotoCentrum.pl